Türkiye’nin arama motoru “Geliyoo”

Geliyoo’nun kurucusu Buray bey ile yapılan röportaj ve Geliyoo hakkında bilmemiz gerekenler ile ilgili söyleşimiz.

Buray bey, “Geliyoo” nedir?

Öncelikle Geliyoo’ya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum, “Geliyoo” Türkiye’de daha önce hiç bir kurum ya da kuruluş tarafından yapılmamış olan bir “Arama Motoru” dur. Şöyle ki; Geliyoo’nun Spider (Örümcek) adı verdiğimiz bir indexleme aracı bulunuyor. Bu indexleme aracı sayesinde, Türkiye’de ve Dünya’da bulunan siteleri anlık olarak takip edip içeriklerini kendi datasına yazabiliyor.
Gelişmiş ülkelerin tamamında Google, Bing, Yandex, Baidu gibi bir çok arama motoru çalışmaları bulunuyor. Türkiye’de ise kendi özellikleri olan ve kendi çalışma mantığı bulunan bir arama motoru botu bulunmuyordu. Bu nedenle Geliyoo yayın hayatına başladı ve büyümeye devam ediyor. 

Nasıl yanı? Daha önce Türkiye’de bunu kimse yapmadı mı?

Hayır; kastettiğim şey bu değil, Türkiye’de başarılı çalışmalar ortaya koymak isteyen bir çok bilişimci firma elbette oldu, hali hazırda zaten bunlar bulunuyor. Şu anda kullanıcılarıda var kendi kitlelerini oluşturmuş durumdalar. Ayrıca sevilen ve sevilmeyen yanlarıda olabilir bunun için bir değerlendirme yapamam. Çünkü yapmış oldukları çalışmaları ne yazıkki çok iyi bilmiyorum. Beni ilgilendiren sadece “Geliyoo” ve Geliyoo’nun geleceği. Diğer çalışmaları asla kötülemem asla basit bir çalışma olarak göremem. Her biri birbirinden güzel çalışmalar ve emek verilerek hazırlanmış sistemler. 
Ancak Geliyoo’yu bu çalışmalardan ayıran şey ise kendi arama motoru botlarının olması benim kastettiğim daha önce bu yapılmadı yani bir Arama Motoru Botu.

Geliyoo’nun şu anda istediğiniz yerde olduğunu söyleyebilir misiniz?

Hayır, henüz değil. Geliyoo 5 yıllık bir sürecin içerisinde, bu 5 yılın sonunda Geliyoo’nun istediğim yerde olacağına inanıyorum. Ancak şunu söyleyebilirim ki, ilk zamanlardaki yanlış anlaşılmaların ortadan kalkması ve oluşan antipatiyi doğru şekilde insanlara anlatabilmek oldukça önemliydi. İlk olarak sanırım bunu başarmam gerekti. Yani herşeyden önce Geliyoo’nun henüz bir yaşında olduğunun ve rakiplerinin Geliyoo’dan çok daha tecrübeli ve deneyimli olduklarının kabul edilmesi gerekir.
Geliyoo’nun henüz yolun başında olduğu ve her gelişmiş ülke gibi zamanla bir yerlerde olacağının bilinmesi gerekir.


Geliyoo arama motorunun diğerlerinden farkı nedir?

Geliyoo bir yıl önce hayatımıza girerek Türkiye’de bir şeylerin değiştiğini göstermeye çalıştı. Geçen bir yıllık süre içerisinde kendini ve teknolojisini her geçen gün yenileyerek çalışmalarına devam etti. Türkiye’de arama motoru anlamında ilk ve tek profesyonel çalışma olma özelliğini Geliyoo Spider’in indexleme teknolojisi ile ortaya koydu. Dünya ile aynı anda Türkiye’de Google, Yahoo, Bing , Yandex ve Baidu gibi firmalara ait arama motorlarına alternatif olarak yayın hayatına merhaba dedi. 

Yayına açıldığı günlerde çok tecrübesiz olan Geliyoo geçen bir yıl içerisinde kendini her gün geliştirerek sayısız çalışmaya imza attı. 
Altyapısında en son teknolojileri kullanarak CDN, ADN, Hypertable ve Hadoop gibi bir çok farklı altyapıyı tek bir çatı altında toplamayı başardı. Percona Inc. firmasının geliştirdiği MYSQL veri tabanı konusunda ortak çalışmalara başlandı. 

Kullanıcı güvenliği için çalışmalarınız olacak mı?

Elbette, Geliyoo’nun ilk ve en önemli hedeflerinden biride bu aslında. Geliyoo’nun günümüz teknolojilerinin yanı sıra güvenlik ve gizlilik içinde önemli adımlar atarak arama motoru kavramına yeni bir boyut kazandırmak için SSL kullandı, Bilgi Güvenliği konularında çeşitli çalışmalarda da bulundu. 
Kullanıcılarına daha güven dolu bir internet ortamı sunmaya çalışan Geliyoo kısa sürede sevilen bir internet sitesi haline geldi. Bunun en büyük nedeni ise kullanıcılarının Adult ve benzeri sitelerde yaşamış olduğu zararları ortadan kaldırıcak çalışmalarla hazırlanmış olmasıydı.

Sadece SSL konusunda değil, bilgi güvenliği ve kirliliği konusunda da bir çok çalışması ile göz doldurucak olan Geliyoo. Türkiye’de ilkleri yayına açmaya devam edicek.

Arama motoru dışında da Geliyoo Bilişim olarak hizmetleriniz var mı?

Sadece bir arama motoru olmanın da dışına çıkarak, tıpkı diğer arama motorları gibi kendine farklı alanlarda farklı konsept çalışmaları ile de internet ortamında adından söz ettirecek başarılı çalışmalar ortaya koydu. Rehber, Forum, Müzik, Network, Support, İndirim, Reklam, Arkaplan Reklam gibi bir çok önemli ve tamamı ile kendi bünyesinde bulunan bir hizmet ağıda geliştirdi.
Bu hizmet ağında tek yönlü olarak değil; daha çok kullanıcı odaklı çalışmalar yaparak kullanıcılara kazandırmak ana hedef olarak belirlendi.

Geliyoo’nun diğer ülkelerdeki etkisi nasıl oldu?

Yedi ülke ile toplamda 11 uluslar arası sözleşmeye imza attı. Hindistan, Amerika, İngiltere, Fransa, Türkiye, İspanya ve Rusya’da bir çok kişi, kurum ve kuruluş ile ortak anlaşmalar ve sözleşmeler yapıldı. 
Her bir ülke de aktif olarak bulunarak sözleşmeleri şirket bünyesinde yapan Geliyoo Bilişim ve Geliyoo Network International S.A.R.L , Geliyoo arama motoru ile Türkiye’nin Dünya pazarındaki gururu haline gelmeyi başardı. Bu başarıda verilen emeklerin hakkı para ile ödenebilicek cinsten değil.

Bu güne kadar Geliyoo hiç ödül aldımı?


Geliyoo Fransa’da uluslararası değerlendirme kurulu tarafından toplum güvenliği için çalışan kuruluş ünvanını aldı. 

Türkiye’de de Bilişim Yıldızları bünyesinde düzenlenen e-Dönüşüm yarışmasında E-İnovasyon/E-Girişimcilik ve E-İletişim alanlarında iki ödüle birden layık görüldü.

Bizim için alınan her ödülün bir anlamı var, ancak en değerli ödül ise çalışmalarımızı her ne olursa olsun Türk Halkının kullanıyor olması.

Geliyoo ne kadar güvenli bir arama motoru?

Günümüzde en önemli şey “Güvenlik” evimiz, arabamız, yaşamımız ne kadar güvenli ise Geliyoo’da bu denli bizim belirlediğimiz oranda Güvenli. Dünya’da milyarlarca insan var, her gün yeni bir yazılım geliştirerek kullanıcılara zarar vermeyi hedefliyorlar. Bunların önüne geçmek için Geliyoo bünyesinde her türlü önlem alınmış durumdadır.

Geliyoo bu güne kadar yapılmış en güvenli websiteleri arasında bulunuyor, nedeni ise SSL güvenliği ve McAfee SECURE’nin geliştirmiş olduğu altyapıyıda site ve linklerde inceleme yapmada kullanıyor olması.
Geliyoo, kullanıcılarına en güvenli internet ortamını sunmak için çalışıyor. Güvenlik analizlerini ve saldırıları tespit ederek ilgili kurumlara bildiriyor. Yetkili kurum ve kuruluşların, güvenlik konularında alabilecekleri önlemler hakkında da çeşitli seminerler ve toplantılar düzenliyor. IP adreslerini hem McAffe tarafında hemde kendi sistem altapısında denetleyebiliyor. 

Geliyoo’nun teknoloji için geliştirdiği farklı projeleri de olacak mı?

Tamamiyle kendine ait olan geliştirilmiş güvenlik altyapısı ve sistem altyapısı bulunan Geliyoo Ar-Ge konusunda da boş durmuyor. Halihazırda elinde 20 ye yakın Türkiye’de ve Dünya’da daha önce yapılmamış bir çok proje bulunan Geliyoo’nun sektörde yenilikçi ve üstün bir teknoloji anlayışı ile hayatımızda yer alacağı şüpesiz.

Geliyoo’nun reklam Sistemi bulunuyor mu?

Elbette, şu anda halihazırda bulunan bir reklam yönetimimiz bulunuyor. Geliyoo Reklam Merkezi Anasayfa adresinden reklam verebiliyor kullanıcılarımız. 3 Ay boyunca Türkiye’de bulunan tüm siteler ücretsiz şekilde reklam verebilicekler. Geliyoo içerisinde istedikleri 10 kelimede reklamlarını hiç bir ücret ödemeden yayınlayabilirler.


Geliyoo’nun Engelliler için yaptığı çalışmadan bahseder misiniz?

Engelliler hayatımızın bir parçası, her engelsiz insan bir engelli adayı olduğunu bilmesi gerekir, bu bir sosyal sorumluluktur. Türkiye’de bu bilinci kazandırmak için bir çok çalışma yapmayı düşünüyorum. Bunların en başında kendi sistemim altında yapılıcak olan çalışmalardır. Diğerleri ise Türkiye’de faal olarak uygulanıcak çalışmalardır. 

Peki neden engellileri seçtiniz?

Aslında bu bir seçim değildi, zaten bu konuda düşüncelerim bulunuyordu, ancak beni en çok tetikleyen şey Fransa’da bir marketin önündeki engelliler için ayrılmış olan Park yerinde yazan yazıydı.
Bir gün eşim bana orda yazan şeyin anlamını söyledi; Fransızca çok iyi bir bilgi birikimine sahip olan eşim şu şekilde açıkladı yazıyı.

“Yerimi alan, Engelimi’de alsın”

Hayatımız boyunca farketmeden bir çok kez park ettiğimiz bu yerler, aslında biz engelsizlere ait değil sadece Engelli olan kişilerin daha kolay hayatlarını idame edebilmeleri için planlanmış yerlerdi. Ancak her nedense saygı gösterilmemekteydi bu nedenle de Geliyoo’nun içerisinde başlatıp normal hayatta da çalışmalarını yürütebileceğim bir fikir oluşturdum. 

Hedefleriniz nelerdir ve bu güne dek devlet olarak TÜBİTAK, KOSGEB veya başka bir kurum yada kuruluştan destek aldınız mı?

Hayır, hiç bir kurum ya da kuruluştan destek almadık. Geliyoo’nun tüm giderleri tarafımca karşılanmaktadır. 

Hedeflerimiz; aslında bu göreceli bir durum, bir çok hedefimiz bulunuyor, insanları korumakdan tutunda, internet ortamında bir çok çalışmayı ön plana çıkararak dünyaya tanıtmak gibi. Aslında tek amacımız insanlara doğru ve en güzeli sahip olabilicekleri oranda vermek. Ve bunu verirken hiç bir beklenti içinde olmamak. Tüm çalışmalarımızda kazanmak istediğimiz ilk şey kendi insanımız, ilk olarak kendi insanımız bize destek olur ise o zamanla diğer insanlarda bize destek olacaktır.

İnsanların eleştirileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hiç bir şey düşünmüyorum açıkcası; çünkü bu eleştirilere ne kulak asıcak, nede ayırıcak zamanım var. Olumlu olan eleştirilere cevap verip fikir alışverişinde bulunuyorum. Olgun olmayan ve çocukça karalamalar ile saldırmaya çalışan kişileri ise değerlerdirmeye değer bulmuyorum. Cahil ile tartışmadığınızda insanlar aranızdaki farkı kolayca anlar.

Eleştiri bir sanat biçimidir; eleştirmenler vardır bir çok konuyu masaya yatırır ve bu konuyu önce ilk ağızdan dinler, sonrasında ise bir çok insanın bilgisine sunar. Türkiye’de ise bir çok forum ve blog’da bende olmayan başkasında da olmasın anlayışında yazılmış şeyler bulunuyor. Ben bunlara kulak asıcak olursam; bırakın arama motorunu site yapamam. Dediğim gibi bu gibi gereksiz şeyler için zamanım yok.


Son olarak Aheste okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Öncelikle bu güzel sohbet için ve Aheste’nin yayınında emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Aheste okuyucularına ise Türkiye’de birşeyler değişiyor ve yenileniyor. “Her yenilik geride bırakılmaya mahkum birer eskilikten ibaret oluyor” tüm okuyucuların Geliyoo’yu ana sayfaları yaparak Türkiye’de hakettiği yere gelmesini sağlamalarını diliyorum. Geliyoo’nun büyümesinde katkısı olan herkes er ya da geç bir şekilde kazanıcaktır. Biz Türkiye için çalışıyoruz, Türkiye’ninde Geliyoo’ya sahip çıkarak onu dilden dile gönülden gönüle herkese tavsiye etmesini diliyor ve bekliyorum. Tüm Türkiye’ye göstermiş oldukları ilgi ve alakaya layık şekilde ilerleyeceğimize dair söz veriyoruz. Aheste gibi dergilerin ve basın organlarının bu ülkede var olduğunu bilmek güzel…

Teşekkür ediyorum.

YAZAR HAKKINDA

0 Yorum

Yorum yaz